Home Featured Stories

“And the results are in!”

The results from Garrettsville Summerfest’s 2014 contests have been received. Award winners are listed as follows.

====================

Garrettsville Idol
Youth: Olivia Sheer
Teen: Jasmine Nevarez
Adult: Jason Stachowski

Car or Cash Raffle
Grand: Mona Scapillini
Second: Mattew Molner
Third: Savannah Lorinchack
Fourth: Bob Faber

10th Annual Garrettsville Lions Club Punt, Pass & Kick Contest
1st Place 4 Year Old Female Division: Reese Angel
1st Place 6 Year Old Female Division: Avery Angel
1st Place 6 Year Old Male Division: Brendan Fashing
1st Place 7 Year Old Female Division: Jordan Enk
1st Place 8 Year Old Female Division: Addison Angel / Emily Hall / Maggie Zent (3-way tie)
1st Place 8 Year Old Male Division: Cody Enk
1st Place 9 Year Old Female Division: Anna Fashing
1st Place 9 Year Old Male Division: Josh Ripley
1st Place 10 Year Old Female Division: Emma Zent
1st Place 10 Year Old Male Division: Keaton Eberly
1st Place 11 Year Old Male Division: Shawn Barber
1st Place 12 Year Old Male Division: Garrett Eberly / Kayvon Rezaei (Tie)
1st Place 13 Year Old Male Division: Carter Zent
1st Place 14 Year Old Male Division: Sason Rezaei
1st Place 15 Year Old Male Division: Tyler Enk

Essay Contest:
Winner: Abbie Maschek

Coloring Contest:
Sadie Gallagher – Age 7
Evan Miller – Age 7
Tara Douglas – Age 7
Clara Nottingham – Age 1.5
Wyatt Nottingham – Age 6
Destiny Rousey – Age 10
Owen Bass – Age 7
Emma Bass – Age 9
Amanda Riffle – Age 8
Maggie Stout – Age 9
Caleb Stout – Age 8
Ashley Myers – Age 6

Scavenger Hunt:
Bobbie & Shannon Gallagher

Wine Making Contest:
White Grape Dry
Georg Macek (2013 Chardonnay)
White Grape Sweet
Darris Gibson (2013 Chardonnay)
Red Grape Dry
Darris Gibson (2013 Pinot Noir)
Georg Macek (2013 Cabernet Sauvignon)
Darris Gibson (2013 Cabernet Sauvignon)
Georg Macek (2013 Merlot)
George Macek (2013 Shiraz)
Red Grape Sweet
No Entries
Rose Grape
No Entries
White or Red Dry Non-Grape
No Entries
White or Red Sweet Non-Grape
Lynda Smienski (2013 Peach Riesling)
Ben Fashing (2013 Strawberry)
White or Red Sweet Dessert Wine
Best of Show – Lynda Smienski (2013 Cabernet Franc Ice Wine)

Pie Baking Contest
Fruit Pies
Iva Walker (Strawberry)
Tim Rowan (Cherry)
Mary Ellen Ensinger (Cherry)
Cream Pies
Iva Walker (Lemon Meringue)
Beki Morris (Coconut Cream)
Evalynne Harrington (Coconut Cream)
Most Original
Beki Morris (Banana Split)
Lauren Sanchez (Fluffy Caramel)
Lucas Whittenberger (Pecan Pie)

Grand Parade
Best of Show – St. Helen’s Unicycles
8th Count Dance Center
JAG Marching Band
Life Church
Ron Tamburrinno
Garrettsville United Methodist Church
TGA All Stars

Buckeye State Pedal Pull
Age 3
Karlie Cottrill
Colton Criblez
Emerson White
Mason Nevins
Alexa Slacky
Rylie
Age 4
Diamond Dyson
Landon Sitosky
Bella Phillips
Age 5
Dominick Slacky
Ava Marie Carloni
Aaron Royer
Age 6
Clayton Kerns
Leila Walton
Aiden Wargo
Age 7
Nicholas Edic
Kimberly Bowers

Age 8
Hannah Wojtaski
Emily Hall

Age 9
Ethan Carpenter
Alex Picoult
Dezaray McIe
Age 10
Austin Diesinger
Will Reese

Age 11
Brad Hill Jr.
Lorna Picoult

So You Think You Can Dance:
Outstanding Achievement in Performance –> Elijah Voshel danced to “One Voice” and dances with the 8th count dance studio

Outstanding Achievement in Choreography –> Hope Miller, Faith Miller, and Chelsea Bates danced to “Turn Down for What Mix” and dance with the 8th Count Dance studio

Outstanding Achievement in Visual Design –> Riley Eisenmann danced to “Do you want to build a snowman” dances with the 8th count Dance Studio

Competition
Outstanding Achievement in Performance –> Hannah Koon danced to “Hero” and dances with Studio L

Outstanding Achievement in Choreography –> Hannah Koon, Allie Grimm, and Frankie Merkel danced to “Black Betty” they dance with Studio L

Outstanding Achievement in Visual Design –> Emma Koon danced to ” Best Shot”

 

Results from the Friends of Melana 5K for Cancer Research can be found at:

http://media.wix.com/ugd/85c0ab_1065228eada644cd83dd2759de6deed6.pdf

Reader Responses

responses